Príbeh najlepšieho slovenského syra

Príbeh najlepšieho slovenského syra

Zistite, aký je príbeh celosvetovo oceňovaného slovenského syra

Syrárstvo a všeobecne výroba mliečnych výrobkov zaznamenala na Slovensku viaceré vzostupy a pády. Fenoménom slovenského potravinárstva je samozrejme bryndza. Jej lokalizáciu na Slovensku zapríčinilo niekoľko súbežne pôsobiacich faktorov, akými sú valaská kolonizácia, horský a podhorský charakter veľkej časti slovenského územia, rozšírený chov nenáročných hospodárskych zvierat – oviec, laznícka urbanizácia a roľnícky charakter života veľkej časti obyvateľstva.

Je nepochybné, že prvú bryndzu – čiže špecifický syr, ako aj iné kvalitatívne odlišné druhy syrov vyrábali bežní ľudia pre vlastnú potrebu už skôr, ako sa oficiálne datuje. S rozvojom všeobecného obchodu a hospodárstva sa však dostávala aj výroba a následná distribúcia týchto komodít na vyššiu kvalitatívnu a kvantitatívnu úroveň.

V súvislosti s týmto procesom zohrali kľúčovú úlohu obchodnícke rodiny z podjavorinského kraja zo Starej Turej. Špeciálne miesto v histórii bryndziarstva a syrárstva má rodina Vagačovcov, a to vďaka Jánovi Vagačovi (1759 – 1835). Práve on sa udáva v historiografii a v spomienkach ako vynálezca predchodcu dnešnej bryndze. Vagačovcov v obchode a vo výrobe s bryndzou čoskoro nasledovali ďalšie staroturianske rody – napr. Molecovci.

Slovensko ako geograficky rozmanitá krajina sa stala vhodným domovom pre tento potravinársky produkt, špeciálne regióny Podpoľanie, Horehronie, Liptov a Spiš. Práve región Podpoľanie a jeho okolie sa stali jadrom slovenského bryndziarstva a syrárstva.

Predchodcom bryndze ako ju poznáme dnes bol lisovaný solený zrejúci syr z ovčieho mlieka. Práve ten bol inšpiráciou pre jedného zo zakladateľov remeselnej ručnej výroby zrejúcich syrov na Kozom vŕšku na Liptove. Zhodou náhod aj on vyrastal na tej istej Hurbanovej ulici v Starej Turej niekoľko metrov od pôvodnej prvej zaznamenanej syrovej manufaktúry rodiny Vagačovcov na Slovensku.

 

Výroba poctivých ručne robených zrejúcich syrov podľa tradičnej receptúry na Kozom vŕšku prešla od svojho začiatku významným vývojom a dnes produkujú v Ivachnovej syry svetovej kvality.

 

Dôkazom je aj niekoľko medzinárodných ocenení vrátane zlatej medaily zo svetovej výstavy syrov vo Veľkej Británii za zrejúci kozí syr. S hrdosťou môžeme povedať, že na Slovensku vyrábame bezpochyby mliečne produkty svetovej kvality, ktoré môžu kedykoľvek kvalitou konkurovať importovaným mliečnym výrobkom.

 

Spoločnosť Kaufland je významným partnerom slovenských producentov a rovnako to platí aj pre spoluprácu s Kozím vŕškom. Podpora regionálnych výrobcov, tradícia, kvalita a použitie lokálnych surovín sú kľúčové parametre, ktoré spoločnosť Kaufland presadzuje, aby priniesla to najlepšie zo Slovenska pre svojich zákazníkov. Aj z tohto dôvodu je portfólio produktov Kozí vŕšok dostupné v celej sieti predajní Kaufland.

 

Tradičná výroba zrejúcich syrov je najdôležitejším artiklom v portfóliu Kozieho vŕška. Avšak rovnako kvalitné a žiadané sú jogurty vyrábané klasickou metódou bez pridania umelých farbív tak, ako ich robili naše staré mamy.

 

Aj na Kozom vŕšku si uvedomujeme, že inovácie sú kľúčové pre úspešnú budúcnosť firmy. Preto sa sústreďujeme na rozvoj nových moderných produktov, pričom využívajú jedinečné lokálne suroviny, ktoré upravujú najmodernejším a zároveň šetrným spôsobom.

 

Novinkou v portfóliu je rada výrobkov pod značkou Colostrino obsahujúca lyofilizované kozie kolostrum v bio kvalite. Lyofilizácia je termín na označenie procesu odparenia (odstránenia) vody zo zamrznutých (zmrazených) produktov.

Mnohí odborníci na výživu, zdravie a imunitu považujú práve kolostrum za tekutinu 3. tisícročia – biologické zlato, ktoré chráni ľudský organizmus pred infekciami, podporuje budovanie imunitného systému a poskytuje dôležité živiny pre zdravý rast a vývoj.

Produkty Colostrino sa nám podarilo presadiť aj na čínskom trhu a v súčasnosti zvažujeme ďalšie možnosti rozvoja na tomto trhu v spolupráci so zahraničnými partnermi.

Zdielaj tento článok

Ostatné články

Ovčí jogurt - malinový

Parený syr špecifického tvaru a chuti príznačných pre Slovensko. Mlieko z horských oblastí, ako aj dlhoročná tradícia syrárskych majstrov liptovského regiónu sú zárukou vysokej kvality Liptov Parenice.

Syr je vhodný prípravu jedál studenej i teplej kuchyne. Jeho typický tvar otvára dvere vašej kulinárskej fantázii.

Odporúčame servírovať s bielym vínom Devín alebo ľahším červeným vínom Chianty.

Energetická hodnota na 100g výrobku (kJ/kcal)1164kJ/281kcal
Bielkoviny17g
Sacharidy2,0g
z toho cukry<0,5g
Tuky23g
Nasýtené mastné kyseliny15g
Soľ1,9g
Vápnik501mg